Vitajte na našich stránkach

Opatrenia proti šíreniu vírusu Covid-19 sú ZRUŠENÉ.

Naše zariadenie poskytuje sociálne služby 32 mladším dospelým ľuďom s mentálnym postihnutím a duševnými poruchami v Domove sociálnych služieb.

Názov Rozsutec symbolizuje okrem obľúbeného miesta našich predchodcov aj čistotu prírody, námahu z výstupu, radosť, rozlet a objímajúcu slobodu na dosiahnutom vrchole.

Sídlo zariadenia je v menej obývanej mestskej časti Lamač, čo je pre našich klientov výzvou, aby denne vychádzali do miestnej komunity za nákupmi, prácou, školou a voľným časom von do mesta.

Ľudia sa o nás dozvedia i prostredníctvom našich klientov, ktorých môžu stretnúť nielen v blízkom okolí nášho zariadenia, ale kdekoľvek v meste pri vybavovaní na úradoch, pri práci, kultúre, či športe.

Mladí dospelí klienti sa pripravujú na svoje budúce zaradenie do komunity v škole podľa svojho záujmu.

Naša filozofia

Klientom poskytujeme sociálne služby v prostredí, ktoré podľa našich možností prispôsobujeme čo najviac prirodzeným podmienkam mimo zariadenia. V rámci individuálnych plánov rozvoja osobnosti klienti rozvíjajú svoje schopnosti a sociálne zručnosti potrebné pre samostatný život v doprovode našich terapeutov a zdravotníckych pracovníkov.

Osobnostný rozvoj klientov je pravidelne monitorovaný. Denne našim klientom poskytujeme poradenské služby zamerané na riešenie bežných problémov i sociálne poradenstvo; stojíme pri nich, keď pracujú na svojom osobnostnom raste, na zlepšovaní svojich vedomostí, zručností a zvyšovaní kvality svojho života.

Spolu s multidisciplinárnym tímom našich pracovníkov klientov sprevádzame pri ich krokoch k samostatnosti s rešpektom k ich možnostiam a schopnostiam. Klienti žijú uprostred komunity Lamač v skupinovom dome, starajú sa o seba podľa svojich možností, nakupujú v lokálnych obchodoch, zapájajú sa do bežného života a niektorí sa uchádzajú o zodpovedajúce pracovné pozície na trhu práce.

Dobrovoľníci

Dobrovoľník je osoba, ktorá je ochotná investovať svoj čas, skúsenosti, zručnosti, vedomosti a schopnosti našim klientom za dohodnutých podmienok a za svoju prácu a činnosť nie je finančne odmenená formou platu. Odmenou dobrovoľníka je dobrý pocit, že ste niekomu pomohli, že ste aktívni vo svojej komunite, pri dobrovoľníckej práci získavate nový pohľad na svet, druhých i seba samého.

Čítať ďalej: Dobrovoľníci

Útvar sociálnej terapie

Útvar sociálnej terapie ponúka klientom v individuálnej a skupinovej práci nasledovné činnosti:  

Rozvoj sociálnych zručností a sociálna integrácia

  • nakupovanie
  • využívanie verejných služieb (kaderník, pošta, knižnice apod.)
  • návšteva kultúrnych podujatí
  • pravidelné komunitné sedenia


Pracovná rehabilitácia

  • práca v textilnej dielni: ručné šitie, šitie na stroji, vyšívanie, maľba na textil, tkanie kobercov
  • maľovanie na sklo
  • práca s keramickou hlinou
  • výroba šperkov z FIMO hmoty, navliekanie korálok
  • základné sebaobslužné činnosti: pranie, žehlenie, skladanie prádla, varenie a pečenie v kuchynke

Umelecká činnosť

  • hudobná produkcia: spev s klavírom, spev s gitarou, hra na rytmické nástroje
  • tanec ľudový, moderný
  • výtvarné techniky: maľba na plátno, na textil, na sklo, kresba tušom, koláž

Relaxácia a uvoľňovacie aktivity

  • cvičenie na fitloptách
  • psychorelaxácia


Udržiavanie a zlepšovanie kognitívnych schopností

  • „Univerzita každého veku“: základy trívia, vedomostné hry.

 

Podmienky prijatia občanov do zariadení sociálnych služieb

Prijímanie fyzických osôb do zariadenia sociálnych služieb sa realizuje v súlade so zákonom č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.

Podľa zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov sociálne služby pre fyzické osoby, ktoré sú odkázané na pomoc inej fyzickej osoby poskytujeme v

  • Domove sociálnych služieb

Postup žiadateľa o sociálnu službu:

  1. K tomu, aby bolo možné poskytnúť sociálnu službu v domove sociálnych služieb je potrebné, aby žiadateľ požiadal o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu – domov sociálnych služieb. Tlačivá „Žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu“ a „Lekársky nález na účely posúdenia odkázanosti na sociálnu službu“ nájde žiadateľ na internetovej stránke Bratislavského samosprávneho kraja.
  2. Na základe žiadosti o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu a lekárskeho nálezu na účely posúdenia odkázanosti na sociálnu službu vydá Bratislavský samosprávny kraj Posudok o odkázanosti na sociálnu službu a Rozhodnutie o odkázanosti na sociálnu službu.
  3. Na základe vydaného posudku a rozhodnutia o odkázanosti na sociálnu službu vyplní žiadateľ tlačivo „Žiadosť o uzatvorenie zmluvy o poskytovaní sociálnej služby“. Žiadosť o uzatvorenie zmluvy o poskytovaní sociálnej služby spolu s vydaným posudkom a rozhodnutím o odkázanosti na sociálnu službu žiadateľ doručí do vybraného zariadenia sociálnych služieb.

O nás

Naše zariadenie sociálnych služieb vzniklo 1. júla 1998 ako Zariadenie chráneného bývania pre ľudí s ľahkým mentálnym postihnutím a duševnými poruchami v zriaďovateľskej pôsobnosti Krajského úradu v Bratislave a od 1. júla 2002 prešlo pod pôsobnosť Bratislavského samosprávneho kraja.

Postupne boli do zariadenia prijímaní mladí dospelí klienti s vyššou mierou podpory, preto bol v zariadení v r. 2000 zriadený aj domov sociálnych služieb.

Zariadenie je umiestnené v menšej jednoposchodovej budove, ktorá bola postavená na začiatku 70. rokov minulého storočia ako zariadenie staveniska a budova pôvodne slúžila ako ubytovňa pre robotníkov, ktorí stavali diaľnicu do Prahy. Budova je umiestnená v neobývanej časti Lamača v trojuholníku medzi diaľnicou a železničnou traťou.

Súčasťou budovy je krásny zelený dvor, ktorý využívame v lete na záhradné slávnosti, majálesy a stretnutia s príbuznými, priateľmi klientov i so susedmi z lamačskej komunity. V susedstve zariadenia sú záhrady a malé firmy, sídliace v rodinných domoch.

Za sociálnym, kultúrnym a pracovným vyžitím, našťastie, musíme vyjsť z DSS do centra Lamača alebo do centra Bratislavy, čím získavame iný pohľad na seba i svet a nechtiac tak sebe i iným pomáhame k lámaniu bariér medzi svetom ľudí s postihnutím a bez postihnutia.

Organizačnou zložkou Domova sociálnych služieb Rozsutec bolo do r. 2003 aj Krízové centrum pre matky v ťažkej sociálnej situácii a do 30.6.2010 aj Zariadenie dočasnej starostlivosti o deti na Hontianskej ul. č. 16, ktoré slúžilo dvadsiatim deťom rodičov, ktorí sa o svoje deti nemohli z prechodného dôvodu postarať.

Rozhodnutím Odboru sociálnych vecí Bratislavského samosprávneho kraja bola budova na Hontianskej č. 16 vyčlenená pre podporované bývanie pre klientov s nižšou mierou podpory a vyšším stupňom samostatnosti.

V októbri 2010 sme v nej s veľkou chuťou našich kolegov a očakávaním klientov pripravili prirodzenejší a relatívne samostatný domov dvanástim klientom z nášho domova sociálnych služieb.

Za veľmi krátky čas sme s finančnou pomocou Ing. Viery Zavřelovej urobili rekonštrukciu vnútorných priestorov, vybavili izby nábytkom podľa priania klientov a prispôsobili priestory zariadenia pre samostatný život klientov. Klienti sa pod dohľadom nášho personálu dokázali postarať o svoju domácnosť, uchádzať sa o miesto na trhu práce, učili sa zmysluplne využívať svoj voľný čas a aktívne pracovali na svojom vzdelávaní. Fungujúce Zariadenie podporovaného bývania prevzal od 1. januára 2013 iný správca.